Choose language
Lithuanian
English

ŠOKANTIS JONAS SAKALAUSKAS ARBA FILOSOFIŠKOS ŠOKIO OPEROS „DYKRA“ TRANSFORMACIJOS

Ar esate matę šiuolaikinio šokio ritmu virtuoziškai judantį operos solistą? O gal choro partiją atliekančius profesionalius šokėjus? Greičiausiai ne, nes šokio operos žanras, kurį išvysite lapkričio 10 d., 19 val. Menų spaustuvės (Šiltadaržio g. 6) Juodojoje salėje, naujiena ne tik Lietuvoje, bet gal ir visoje Europoje. Ši netradicinė transformacijų misterija tai – profesionalaus meno projektas, apjungiantis  muziką, operinį dainavimą, šiuolaikinį šokį ir vaizdo projekcijas. Spektaklyje skamba keliasluoksnė kompozitoriaus  Jono Sakalausko (jis taip pat atlieka ir pagrindinį solisto-filosofo vaidmenį) muzika, susidedanti iš: specialiais efektais apipintos romantizmo epochos bei ritualinės muzikos, įvairios elektronikos (ambient, experimental, trip-hop) bei biuro garsų, triukšmo, dainuojamųjų intarpų. Pagrindinio herojaus vokalinėje linijoje persipina dramatinis operinis ir lengvas lyrinis dainavimas, balsiniai efektai.

Šokio operos „Dykra“ kūrėjus įkvėpė prancūzų filosofo Žano Bodrilardo knyga „Simuliacija ir Simuliakrai“ ir Rodrigo Pla filmas „Vidinė dykuma“ (Meksika, 2008). Choreografė Agnija Šeiko spektaklio choreografiją keturiems atlikėjams vyrams konstruoja iš šiuolaikinio šokio ir baleto elementų, kuriuos paryškina minimalistiniai vyriškumą deformuojantys dizainerės Sandros Straukaitės kurti kostiumai.

Kultūrologė Sondra Simanaitienė taip apibūdina „Dykros“ koncepciją: „spektaklis kirbina egzistenciją už tų vietų, kurios labiausiai bijo kutenimo (kiekvienas skirtingai, todėl neįvardinsiu). Tonacija pašaipi, saviironiška, demonstratyvi, barokiškai pakylėta ir pekrauta – besišaipanti iš simuliakrų, kokiais mes patys esame ir tarp kokių gyvename. Kontekstualus spektaklis puikiai „žiūrisi“, nes pasiūlytas žaidimas laviruoja ant plonos briaunos, nuo kurios nukritus papultume į bereikšmę, nuobodžią kartojimosi rutiną arba į graudžios savigailos liūną – kokie mes vargšai, gyvenantys pertekliaus dykroje“.

 

Kompozitorius, libreto autorius ir solistas: Jonas Sakalauskas
Choreografė: Agnija Šeiko
Atlikėjai: Petras Lisauskas, Darius Berulis, Mantas Černeckas

Scenografija:  Sigita Šimkūnaitė, Arūnas Paslaitis

Kostiumų dailininkė: Sandra Straukaitė

Dramaturgė: Goda Dapšytė

Video menininkas: Rimas Sakalauskas

Foto: D. Matvejevas

Prodiuserė: Radvilė Nakaitė

Organizatoriai: Menininkų grupė „Žuvies akis“

Partneriai: Viešoji įstaiga „Garsai ir blyksniai“, Operomanija, Lietuvos šokio informacijos centras

Rėmėjas: Kultūros rėmimo fondas

files//

 

Artists group
FISH EYE
 
© 2010-2015 All rights reserved      Interneto svetainių kūrimas adme      Turinio valdymo sistema easywebmanager