Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Scenos meno sklaidos tinklas Lietuvos regionuose

 

Asociacija "Menininkų grupė Žuvies akis" pastaraisiais metais aktyviai įsijungė į profesionalaus meno sklaidos projektus Vakarų Lietuvos regione. Kartu su užsienio partneriais vykdyti ir/ar tebevykdomi net keli tarptautiniai projektai sudarė prielaidas pažinti įvairias metodikas kultūrinei veiklai ir jos sklaidai periferijoje. Puikūs projektų rezultatai ir skirtingos prieigos, skatina mąstyti apie ateities perspektyvą, kuri apjungtų keletą praktikų į bendrą visumą ir leistų toliau plėtoti įgytas žinias ir įgūdžius.

 

Kūrybiškumo skatinimas ir kultūros sklaida regionuose yra ir viena iš Lietuvos kultūros politikos krypčių. Vertinant kultūrą, kaip visuomenės savivokos ir saviraiškos dėmenį, kuriantį pridėtinę vertę įvairiose visuomenės gyvenimo srityse, vienas svarbiausių siekių turėtų būti glaudesnė regiono bendruomenės ir kultūros profesionalų sąveika. Tai leistų spręsti regionuose esančias problemas, tokias kaip profesionalių kultūros vadybininkų trūkumas ar kultūrinės įvairovės užtikrinimas. Tad projekto rengėjai tiki, kad apjungus kultūros profesionalus ir bendruomenę į vieningą veiklos ir patirties keitimosi tinklą, būtų sudarytos prielaidos kūrybiniam aktyvumui regionuose skatinti, o per tai ir naujiems socialiniams ryšiams bendruomenėse plėtotis.

 

Tuo jau įsitikinome dirbdami su Vakarų Lietuvos miestelių bendruomenėmis. 2015 m. „Arts Council England“ paskelbė „Regionų tyrimo duomenų analizę“, kurios viena iš pagrindinių išvadų buvo, kad Anglijos kaimiškų vietovių gyventojus pasiekia tik 12 % visų šalyje sukuriamų profesionalaus scenos meno sklaidos projektų. Vadinasi, kaimo vietovėse gyvenantys gyventojai neturi tokių pačių galimybių susipažinti su menu, kaip jų bendraamžiai iš miestų. Tą pačią situaciją konstatuoja ir Lietuvos tyrimai, todėl, remdamiesi aukščiau minėtų tarptautinių projektų patirtimi ir siekdami mažinti kultūrinę ir socialinę atskirtį, norime sukurti profesionalaus scenos meno sklaidos regionuose tinklą visos Lietuvos apimtimi.

 

Tinklo geografinė erdvė – miesteliai ar kaimiškos gyvenvietės, turintys mažiau nei 3000 gyventojų. Šiai dienai prie projekto jungiasi 12 organizacijų iš įvairių Lietuvos rajonų. Vėliau ketiname tinklą plėsti, įtraukiant vis naujas gyvenvietes. Projekto sėkmė glūdi tame, kad pasitelkiami iš pačios bendruomenės narių pasiūlyti vietos gyventojai (vadinamieji koordinatoriai), kurie, bendradarbiaudami su projekto partneriais, tiesiogiai dalyvauja meno projektų atrankoje, sklaidoje ir viešinime. Pavyzdžiui, pati bendruomenė dalyvauja meno kūrinių atrankoje, t.y. patys atsirenka, kuriuos meno projektus nori pamatyti ir kurie labiausiai atliepia jų bendruomenės interesus. Taip pat pati bendruomenė derinasi patalpas spektaklių pristatymui, organizuoja auditorijos pritraukimą. Tuo tarpu, profesionalūs vadybininkai rūpinasi bendruoju projekto viešinimu, menininkų pritraukimu, jų projektų bendruomenei pristatymu, logistika ir kt. Tokiu būdu, projekto sėkmė - abiejų šalių atsakomybė.

 

Spektaklio, koncerto, šokio ar cirko projekto pristatymas auditorijai vyksta jų pačių bendruomeninėje erdvėje, ir nesvarbu, jei ji neretai neturi reikiamo dydžio salės, pakankamai darbuotojų, būtinų techninių priemonių ar pan. Menininkai, įsijungiantys į projektą, apie tai informuojami iš anksto ir patys turi pasirūpinti trūkstamomis priemonėmis bei prisitaikyti prie kylančių iššūkių. Toks veiklos "iš apačios" modelis ugdo naujas auditorijas regionuose ir atveria naujas sklaidos galimybes meno organizacijoms. Kartu jis patrauklus ir pandemijos kontekste, nes kameriški profesionalaus scenos meno projektai pristatomi palygint nedidelėms bendruomenių grupėms.

 

Tinklo tikslai:

Bendradarbiaujant su vietos bendruomenėmis, vystyti profesionalaus scenos meno sklaidos visuose Lietuvos regionuose tinklą, remiantis tarptautinių projektų rezultatais ir metodikomis. Projekto dėka per aktyvų ir įtraukiantį bendradarbiavimą su profesionalia meno bendruomene, mažinti kultūrinę ir socialinę regionų atskirtį.